SoyLe.net Okuyucuları Referandum Dedi

Gezi Parkı ile ilgili kamuoyu nabzını ölçmeyi amaçlayan SonHaberler.com anketinin sonuçları belli oldu.

SonHaberler.com tarafından düzenlenen Gezi Parkı anketi sonuçlandı. Ankete Türkiye’nin çeşitli illerinden toplam 22.967 kullanıcı katıldı. Anketimize katılarak Gezi Parkı’nın geleceği hakkındaki tercihlerini paylaşan tüm okuyucularımıza teşekkür ederiz.

Ankete Katılan Ziyaretçilerin Profili

Gezi Parkı anketinde oyların büyük çoğunluğu Türkiye sınırları içerisinden gelirken, 286 oy ise KKTC şehirlerinden geldi. Kullanıcıların yaş profili %60 oranında 18-30 yaş arasında belirlenirken, eğitim düzeyi ise %82 oranında “lise mezunu ve üzeri” olarak öne çıktı. Ankete katılan kullanıcıların %68′i üniversite mezunu, oy kullanan katılımcılar arasındaki kadın erkek dağılımı ise %32 / %68 olarak belirlendi.

236476.jpg

İhtimaller Nelerdi?

Gezi Parkı heyetlerinin Başbakan ile görüşmesinin ardından, Gezi Parkı’nın akıbeti konusunda farklı alternatifler ortaya çıktı. İhtimallerden ilki, Topçu Kışlası’nın inşasıyla ilgili yargı kararını aynen uygulamak.

Gezi Parkı’nın geleceği ile ilgili kararı referandum ile halka sormak da ihtimaller arasında bulunuyor. Bu ihtimalin gerçekleşmesi dahilinde, Beyoğlu ya İstanbul genelinde ikamet eden vatandaşlar konuyla ilgili fikrini sandığa taşıyacak.

Hükümetin sürecin başında güçlü bir şekilde savunduğu “ne olursa olsun Topçu Kışlası’nı yapacağız” söylemi de, etkisini yitirmiş olsa da ihtimaller arasında bulunuyor.

Gelinen noktada, eylemlerin başarıya ulaştığının kanıtı olarak görülebilecek “Gezi Parkı’nın Aslına Uygun Biçimde Onarılması ve Korunması” da güçlü ihtimaller arasında.

Sonuçlar

Yapılan anketin sonucunda, katılımcıların en çok tercih ettiği seçenek, Gezi Parkı’nın geleceğinin referandum ile belirlenmesi oldu. Oylar, referandum tercihinden sonra en çok Gezi Parkı’nın şartsız korunması üzerinde birleşirken, en düşük oranın Topçu Kışlası’nın inşa edilmesi seçeneğinde görülmesi dikkat çekti.

Gezi Parkı’nın Geleceği Hangi Kararla Belirlenmeli?

Yargı Kararı Aynen Uygulansın
%16,59
Referanduma Gidilsin
%36,59
Topçu Kışlası İnşa Edilsin
%15,61
Gezi Parkı Şartsız Korunsun
%31,22

*1 hafta boyunca SonHaberler.com Güncel Haber Platformu ve Sosyal Medya Hesaplarında paylaşılan Gezi Parkı anketi, toplamda 41 bin kişiye erişmiş, anket sayfası 36.210 kez görüntülenmiştir. Oylama sisteminde aynı IP adresinden bir kez oy kullanılmasına izin verilmiş ve katılımcı profili Google Analytics verileri kullanılarak belirlenmiştir.,

sohbet

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s